JPN494/598: History of the Japanese Language



There is document - JPN494/598: History of the Japanese Language available here for reading and downloading. Use the download button below or simple online reader.
The file extension - PDF and ranks to the General category.


195

views

on

Extension: PPT

Category:

General

Pages: 69

Download: 31



Sharing files


Tags
Related

Comments
Log in to leave a message!

Description
JPN494/598: History of the Japanese Language Grammar (1): Verbal Inflection in Modern Japanese What is grammar ? Grammatical categories verb, adjective, noun, connective, … Word order SVO, SOV, … I understand that vs That, I understand Grammatical constructions - PowerPoint PPT Presentation
Transcripts
JPN494/598: History of the Japanese Language Grammar (1): Verbal Inflection in Modern Japanese What is grammar? Grammatical categories verb, adjective, noun, connective, … Word order SVO, SOV, … I understand that vs That, I understand Grammatical constructions passive, causative, … It was nice of you to let me use your car, … … Word formation Inflection, Derivation, Compounding What is inflection? Inflection (活用 かつよう) is a process whereby the base form of a word (say do) is realized/instantiated as an actual form (do, does, did, etc) do (lexeme) ⇒ {do, does, did, …} (words) be (lexeme) ⇒ {be, am, are, is, …} (words) A word may take various forms (inflected forms), which share the same core meaning but differ in certain syntactic/semantic categories, such as person, number, gender, tense, and voice The set of all conjugated forms of a single word is called its paradigm Conjugation (verbal inflection) The paradigm of do: do (base form), does (3sg present form),did, (past form), done (past participle), doing (present participle) The paradigm of eat: eat, eats, ate, eaten, eating Declension (nominal inflection) The paradigm of he: he (nominative), his (genitive), him (accusative) The paradigm of book: book (base/singular), books (plural) The paradigm of a Spanish verb: infinitive gerund past participle msg, fsg, mpl, fpl indicative 1sg, 2sg, 3sg, 1pl, 2pl, 3pl present, imperfect, preterite, future subjunctive 1sg, 2sg, 3sg, 1pl, 2pl, 3pl present, imperfect 1, imperfect 2, future conditional 1sg, 2sg, 3sg, 1pl, 2pl, 3pl imperative affirmative, negative 1 + 1+ 4 + (6*4) + (6*4) + 6 + 2 = 61 Types of inflection (1) Typically, a conjugated form can be analyzed as: [base + suffix] eg bake + ed, do + ing (2) Sometimes, the base itself changes its form (eg vowel alternation) eg eat - ate - eaten, ride - rode - ridden (3) Sometimes, conjugated forms look identical to the base (null suffix) eg {eat-φ, eat-s, …} cf {com-er, com-o, com-es, com-e …} (4) Sometimes, a slot of a paradigm is filled by an form with a different base (suppletion) eg go - went - gone Fusion vs Agglutination Two types of inflection: Fusion(aka Inflection) vs Agglutination Fusion: a single segmentable form carries multiple meanings/functions comí ‘I ate’: 1sg, past, perfect, indicative was: (be,) 1sg or 3sg, past Agglutination: a single segmentable form (affix) carries a single function talked: talk (base) + ed (affix) Inflectional vs Derivational Affixes Typically, words are formed by joining morphemes (base + affixes) together morpheme: base, affix (prefix, suffix, infix, circumfix) word: base plus zero, one, or more affix book, book-s, eat, eat-ing, [[[re-cover]-abl]-ity] お箸 o-hashi 暖かさ atataka-sa 見る mi-ru, 見た mi-ta 見られる mi-rare-ru, 見させる mi-sase-ru, 見させられる mi-sase-rare-ru 見ている mi-te-i-ru 見れば mi-reba In the tradition of studies of Indo-European languages, it is widely accepted that there are two types of affixes: inflectional affixes and derivational affixes Inflectional affixes: book-s; talk-s, talk-ed, eat-en, eat-ing; fast-er, fast-est Derivational affixes: all others (re-charge, out-number, patron-ize, lend-er) Inflectional affixes indicate grammatical functions of words: number, gender, case; person, voice, mood, polarity, tense; degree Derivational affixes convey relatively concrete meanings Derivational affixes may change the category of the base, while inflectional affixes do not ride: rider, wit: outwit; cf charge: recharge Inflectional affixes are attached “after” derivational affixes [[modern + ize] + ed] [[[modern + ize] + er] + s] He is not tall He was smitten What counts as an inflectional affix in Japanese? タケシの, タケシが, タケシに, タケシを, タケシの, … (格助詞 かくじょし case particles) タケシは, タケシも, タケシさえ, タケシくらい,…(係助詞 けいじょし adverbial particles/paradigmatic particles) タケシには, タケシにも, … Should “particles” considered (inflectional) affixes? Or are they something else? 見る mi-ru, 見た mi-ta 見られる mi-rare-ru, 見させる mi-sase-ru, 見させられる mi-sase-rare-ru 見ていた mi-te-i-ta 見ない mi-na-i 見なかった mi-nakat-ta 見たよ mi-ta-yo 見たのだ mi-ta-no-da (?) 見たかもしれない mi-ta-kamo-shire-na-i (?) … “Inflection” in Japanese Inflection vs Derivation Arbitrary distinction based on the tradition of European linguistics? Cognitively real (and universally valid) distinction? It may well be the case that there is no single, absolutely correct way of defining the “paradigm” of a Japanese verb Still, it is useful to have a consistent definition a paradigm (for the purposes of language pedagogy, linguistic research, etc) Varieties of Grammars: JSL (Japanese as a second language) grammar Traditional Grammar (文語文法 ぶんごぶんぽう, 口語文法 こうごぶんぽう) (< 国語学 Traditional Japanese Linguistics) Theoretical Linguistics “Inflection (Conjugation)” in the JSL grammar “Problems” of the JSL grammar from the theoretical viewpoint 口語文法 文語文法 Theoretical reconsideration of the facts about classical Japanese Structural Linguistic Grammar of Modern Japanese vs 口語文法 Structural Linguistic Grammar of Old Japanese vs 文語文法 “Verb Conjugation” in JSL grammar 『日本語文法ハンドブック』 “日本語教育で使う活用形 (かつようけい) の名称” 否定形(ひていけい); 意向形(いこう-); 受身形 (うけみ-);使役形(しえき-); マス形; テ形; タ形; タリ形; タラ形; 辞書系(じしょ-); バ形; 可能系(かのう-); 命令形(めいれい-) 書かない, 書こう, 書かれる, 書かせる, 書きます, 書いて, 書いた, 書いたり, 書いたら, 書く, 書けば, 書け 書きません, 書かせよう, 書かせられなかった, 書かせろ, 書ければ, 書かれたら, 書かなかったり, … 書こうよ, 書いたのだ, 書いている, 書かせてくれた, 書かせたらしい, 書けるかもしれない, … potential flaws 書き (suspended form, gerund form) (eg 手紙を書き、それから …) 書いた, 書いて, 書いたら, 書いたり = 書き + {た/て/たら/たり}? 書きます = 書き + ます? 書かない kak-ana-i derivational affix? 書かない, 書かなかった 書かず(書かぬ), 書きたらず(書きたらぬ) 書かん 書きません 書きたい 願望形 (がんぼうけい)? (kak-ita-i) 書き + たい? (kak-i-ta-i) 書いたら, 書いたり, 書けば vs 書きつつ, 書きながら Allomorphy: A single morpheme may be realized in different forms (allomorphs) in different (phonetic or grammatical) environments [ə] ~ [ən] a pen, an eraser [əd] ~ [d] ~ [t] hunted, reserved, booked [ame] ~ [ama] ~ [same] 雨 (あめ), 大雨 (おおあめ), にわか雨 (にわかあめ) 雨傘 (あまがさ), 雨蛙 (あまがえる), 雨宿り (あまやどり) 小雨 (こさめ), 春雨 (はるさめ), 霧雨 (きりさめ) Type I verbs, consonant verbs, u-verbs, 五段動詞 会う, 書く, 話す, 立つ, … Type II verbs, vowel verbs, ru-verbs, 一段動詞 見る, 着る, 食べる, 止める, … Irregular verbs する, 来る hanas-u; tabe-ru [u]: after a consonant [ru]: after a vowel hanas-e; tabe-ro [e]: after a consonant [ro]: after a vowel An alternative analysis of “Verbal Conjugation” in Japanese (Analysis B) 否定形 (ひていけい);意向形 (いこう-); 受身形 (うけみ-);使役形 (しえき-);マス形;テ形;タ形;タリ形;タラ形;辞書系 (じしょ-); バ形; 可能系 (かのう-);命令形 (めいれい-) 否定現在形(ひていげんざいけい); 意向形 (いこう-); 否定意向形(ひていいこう-); 中止形 (ちゅうし-); 現在形 (げんざい-); 仮定形(かてい-); 否定仮定形 (ひていかてい-); 命令形 (めいれい-) Inflectional affixes 現在形: hanas-u, tabe-ru 否定現在形: hanas-an, tabe-n 意向形: hanas-oo,tabe-yoo 否定意向形: hanas-umai, tabe-mai 仮定形: hanas-eba, tabe-reba 否定仮定形: hanas-aneba, tabe-neba 命令形 hanas-e, tabe-ro 中止形: hanas-i, tabe-φ (zero-form) present: hanas-u, tabe-ru neg present: hanas-an, tabe-n volitional: hanas-oo,tabe-yoo neg volitional: hanas-umai,tabe-mai conditional: hanas-eba, tabe-reba neg conditional: hanas-aneba, tabe-neba imperative: hanas-e, tabe-ro gerund: hanas-i, tabe-φ (zero-form) Derivational affixes 受身 (passive): hanas-are-,tabe-rare- 使役 (causative): hanas-ase-,tabe-sase- 可能 (potential): hanas-e-,(tabe-re-) 否定 (negative): hanas-ana-, tabe-na- … Expressions that select for the gerund form テ, タ, タラ, タリ (particles?): hanas-i-te, tabe-φ-te; hanas-i-ta, tabe-φ-ta; hanas-i-tara, tabe-φ-tara; hanas-i-tari, tabe-φ-tari ツツ, ナガラ (particles?): hanas-i-tutu, tabe-φ-tutu; hanas-i-nagara, tabe-φ-nagara マス (auxiliary verb?): kak-i-mas-, tabe-φ-mas- タイ (auxiliary adjective?): kak-i-ta-, tabe-φ-ta- … Euphony (音便) - rules Type I stem + {テ, タ, タラ, タリ} 書く: kak-i-ta > ka-i-ta 急ぐ: isog-i-ta > iso-i-da 飲む: nom-i-ta > noN-da 呼ぶ: yob-i-ta > yoN-da 取る: tor-i-ta > tot-ta 買う: kaw-i-ta > kat-ta 立つ: tat-i-ta > tat-ta Expressions that select for the present form or the ta-construction ラシイ, ソウダ, ノダ, hanas-u-rasi-, hanasi-ta-rasi- hanas-u-sooda, hanasi-ta-sooda hanas-u-noda, hanasi-ta-noda … Expressions that select for the te-construction -イル, -ヤル, -アゲル, -クレル, … (auxiliary verbs) hanas-i-te-i-, hanas-i-te-yar-, hanas-i-te-age-, hanas-i-te-kure-, … 話す hanas-u 話した hanas-i-ta 話させる hanas-ase-ru 話させれば hanas-ase-reba 話させてくれれば hanas-ase-φ-te-kure-reba 話せたらしい hanas-e-φ-ta-rasi-i “Verb Conjugation” in the Traditional Grammar (School Grammar) 口語文法 こうごぶんぽう ‘modern grammar’, 文語文法 ぶんごぶんぽう ‘classical grammar’ 文語文法 established in late 18c ~ 19c 本居宣長 もとおりのりなが, 富士谷成章 ふじたになりあきら, 東条義門 とうじょうぎもん 国学 こくがく (神道 しんとう, 和歌 わか, 歴史 れきし, 国語 こくご など) 口語文法 taught as a preliminary to the study of the classical grammar 語幹 ごかん ‘stem’, 語尾 ごび ‘ending’, 活用形 かつようけい ‘inflected form’, 助動詞 ‘auxiliary verb’ stem + ending = inflected form An inflected form of verb may be followed by (an inflected form of) an aux verb Six inflected forms: 未然 みぜん (irrealis) 連用 れんよう (adverbial, gerund) 終止 しゅうし (conclusive) 連体 れんたい (attributive) 已然 いぜん (realis) / 仮定 かてい (conditional) 命令 めいれい (imperative) Functions of the 6 forms in 口語文法 未然 みぜん (irrealis) はなさ/はなそ, たべ followed by aux verbs like ない, う・よう, れる・られる, せる・させる 連用 れんよう (adverbial, gerund) はなし, たべ suspends the sentence followed by aux verbs like ます, た, たい, etc followed by particles like て, ながら, つつ, etc 終止 しゅうし (conclusive) はなす, たべる concludes the sentence with the assertive force followed by auxiliaries like らしい, そうだ1, etc followed by particles like けれど, し, が, etc 連体 れんたい (attributive) はなす, たべる modifies a nominal followed by aux verbs like ようだ, etc followed by particles like のに, etc 仮定 かてい (conditional) はなせ, たべれ followed by particles like ば, ど, etc 命令 めいれい (imperative) はなせ, たべろ conludes the sentence with the imperative force 6 (?) inflected forms 話す 未然 みぜん #1, #2 (irrealis) はな + さ (+ ない), はな + そ (+ う) 連用 れんよう (adverbial, gerund) はな + し (+ ます) 終止 しゅうし (conclusive) はな + す 連体 れんたい (attributive) はな + す (+ とき) 仮定 かてい (conditional) はな + せ (+ ば) 命令 めいれい (imperative) はな + せ 食べる 未然 みぜん (irrealis) た + べ (+ ない, よう) 連用 れんよう (adverbial, gerund) た + べ (+ ます) 終止 しゅうし (conclusive) た + べる 連体 れんたい (attributive) た + べる (+ とき) 仮定 かてい (conditional) た + べれ (+ ば) 命令 めいれい (imperative) た + べろ 見る 未然 みぜん (irrealis) φ + み (+ ない, よう) 連用 れんよう (adverbial, gerund) φ + み (+ ます) 終止 しゅうし (conclusive) φ + みる 連体 れんたい (attributive) φ + みる (+ とき) 仮定 かてい (conditional) φ + みれ (+ ば) 命令 めいれい (imperative) φ + みろ 助動詞 じょどうし れる・られる: 話される,食べられる せる・させる: 話させる,食べさせる ない: 話さない, 食べない た: 話した, 食べた う・よう: 話そう, 食べよう らしい: 話すらしい, 食べるらしい まい: 話すまい, 食べまい たい: 話したい, 食べたい そうだ1: 話すそうだ, 食べそうだ ようだ: 話すようだ, 食べるようだ ます: 話します, 食べます そうだ2 : 話しそうだ, 食べそうだ れる 未然 みぜん (irrealis) れ (+ ない) 連用 れんよう (adverbial, gerund) れ (+ ます) 終止 しゅうし (conclusive) れる 連体 れんたい (attributive) れる (+ とき) 仮定 かてい (conditional) れれ (+ ば) 命令 めいれい (imperative) れろ はなさ + れる 話す・未然#1 + れる・終止 はなさ + れ + た 話す・未然#1 + れる・連用 + た・終止 はなそ + う 話す・未然#2 + う・終止 はなし + まし + た 話す・連用 + ます・連用 + た・終止 はなし + たい + ようだ 話す・連用 + たい・連体 + ようだ・終止 Types of Verbal Conjugation in 口語文法 五段活用 (カ行, ガ行, サ行, …) 上一段活用 (カ行, ガ行, サ行, …) 下一段活用 (カ行, ガ行, サ行, …) カ行変格活用 サ行変格活用 話す (サ行五段) 未然 みぜん #1, #2 (irrealis) はな + さ(+ ない), はな + そ(+ う) 連用 れんよう (adverbial, gerund) はな + し(+ ます, て) 終止 しゅうし (conclusive) はな + す 連体 れんたい (attributive) はな + す(+ とき) 仮定 かてい (conditional) はな + せ(+ ば) 命令 めいれい (imperative) はな + せ 思う (ワ行五段) 未然 みぜん #1, #2 (irrealis) おも + わ(+ ない), おも + お(+ う) 連用 れんよう #1, #2 (adverbial, gerund) おも+ い+ ます, おも + っ+ て 終止 しゅうし (conclusive) おも+ う 連体 れんたい (attributive) おも+ う(+ とき) 仮定 かてい (conditional) おも+ え(+ ば) 命令 めいれい (imperative) おも+ え 死ぬ (ナ行五段) 未然 みぜん #1, #2 (irrealis) し + な(+ ない), し + の(+ う) 連用 れんよう #1, #2 (adverbial, gerund) し + に+ ます, し + ん+ で 終止 しゅうし (conclusive) し + ぬ 連体 れんたい (attributive) し + ぬ(+ とき) 仮定 かてい (conditional) し + ね(+ ば) 命令 めいれい (imperative) し + ね 見る (マ行上一段) 未然 みぜん (irrealis) φ + み (+ ない, よう) 連用 れんよう (adverbial, gerund) φ + み (+ ます, て) 終止 しゅうし (conclusive) φ + みる 連体 れんたい (attributive) φ + みる (+ とき) 仮定 かてい (conditional) φ + みれ (+ ば) 命令 めいれい #1, #2 (imperative) φ + みろ, φ + みよ   食べる (バ行下一段) 未然 みぜん (irrealis) た + べ (+ ない, よう) 連用 れんよう (adverbial, gerund) た + べ (+ ます, て) 終止 しゅうし (conclusive) た + べる 連体 れんたい (attributive) た + べる (+ とき) 仮定 かてい (conditional) た + べれ (+ ば) 命令 めいれい #1, #2 (imperative) た + べろ, た + べよ 来る (カ行変格) 未然 みぜん (irrealis) φ + こ (+ ない, よう) 連用 れんよう (adverbial, gerund) φ + き (+ ます, て) 終止 しゅうし (conclusive) φ + くる 連体 れんたい (attributive) φ + くる (+ とき) 仮定 かてい (conditional) φ + くれ (+ ば) 命令 めいれい (imperative) φ + こい する (サ行変格) 未然 みぜん #1, #2, #3 (irrealis) φ + し (+ ない, よう); φ + さ (+ れる, せる); φ + せ (+ ず) 連用 れんよう (adverbial, gerund) φ + し (+ ます, て) 終止 しゅうし (conclusive) φ + する 連体 れんたい (attributive) φ + する (+ とき) 仮定 かてい (conditional) φ + すれ (+ ば) 命令 めいれい #1, #2 (imperative) φ + しろ, せよ Differences between the School Grammar and Linguistic Grammar Syllable-based vs Phone-based stem + infl ending + {φ/aux/particle} [[stem – der affix] – infl affix] 話 + す hanas-u 話 + さ + せるhanas-ase-ru 話 + せ + ばhanas-eba 話 + そ + うhanas-oo φ + 見る mi-yoo φ + 見 + させるmi-sase-ru φ + 見れ + ばmi-reba φ + 見 + ようmi-yoo 話 + し + て [hanas-i]-te 話 + し + た[hanas-i]-ta 話 + し + ます[hanas-i]-mas-u φ + 見 + て [mi-φ]-te φ + 見 + た[mi-φ]-ru φ + 見 + ます[mi-φ]-mas-u 連用形: 話し, 食べ hanas-i, tabe-φ 終止形/連体形: 話す, 食べる hanas-u, tabe-ru 命令形: 話せ, 食べろ hanas-e, tabe-ro 未然形#1: 話さ, 食べ hanas-ana-, tabe-na- hanas-are-, tabe-sase- hanas-ase-, hana-sare- hanas-an, tabe-n 未然形#2: 話そ, 食べ hanas-oo, tabe-yoo 仮定: 話せ, 食べれ hanas-eba, tabe-reba 『助動詞』 再考 れる・られる: 話される,食べられる せる・させる: 話させる,食べさせる ない: 話さない, 食べない た: 話した, 食べた – particle (gerund) う・よう: 話そう, 食べよう らしい: 話すらしい, 食べるらしい – aux (clause) まい: 話すまい, 食べまい たい: 話したい, 食べたい – aux (gerund) そうだ1: 話すそうだ, 食べるそうだ – aux (clause) ようだ: 話すようだ, 食べるようだ – aux (clause) ます: 話します, 食べます – aux (gerund) そうだ2 : 話しそうだ, 食べそうだ – aux (gerund) れる 未然 みぜん (irrealis) れ (+ ない) 連用 れんよう (adverbial, gerund) れ (+ ます) 終止 しゅうし (conclusive) れる 連体 れんたい (attributive) れる (+ とき) 仮定 かてい (conditional) れれ (+ ば) 命令 めいれい (imperative) れろ 来る (カ行変格) stem = ko? 未然 みぜん φ + こ (+ ない, よう) ko-na-i, ko-yoo 連用 れんよう φ + き (+ ます, て)ko-φ> ki-φ 終止 しゅうし / 連体 れんたい φ + くるko-ru > ku-ru 仮定 かてい φ + くれ(+ ば)ko-reba > ku-reba 命令 めいれい φ + こいko-ro > ko-i する (サ行変格) stem = si? 未然 みぜん φ + し (+ ない, よう) si-na-i, si-yoo 連用 れんよう φ + し (+ ます, て)si-φ 終止 しゅうし / 連体 れんたい φ + するsi-ru > su-ru 仮定 かてい φ + すれ(+ ば)si-reba > su-reba 命令 めいれい φ + しろsi-ro Linguistic grammar of MJ vs 口語文法 Linguistic grammar of OJ vs 文語文法 (Appendix: adjective) Adjectives present: taka-i neg present: (taka-ku-na-i) volitional: n/a neg volitional: n/a conditional: taka-kereba neg conditional: (taka-ku-na-kereba) imperative: n/a gerund: taka-ku taka-ku-na-i (an aux adj that selects for an adjectival gerund) taka-i-desu (an aux verb that selects for a finite adjective or noun or NA) taka-ku-at-ta > taka-kat-ta (Appendix: masu) present: tabe-mas-u neg present: tabe-mas-an > tabe-mas-en volitional: tabe-mas-oo > tabe-mas-yoo neg volitional: tabem-mas-umai conditional: (tabe-mas-eba) neg conditional: (tabe-mas-aneba) imperative: n/a gerund: tabe-mas-i (Appendix: da) present: gakusee-da neg present: (gakusee-de-(wa-)na-i) volitional: (n/a) neg volitional: (n/a) conditional: gakusee-naraba neg conditional: (gakusee-de-ar-eba) imperative: n/a gerund: gakusee-de de-at-ta > d-at-ta (Appendix: desu) present: gakusee-des-u neg present: gakusee-de-(wa-)na-i volitional: n/a neg volitional: n/a conditional: (gakusee-des-areba) neg conditional: (gakusee-des-araneba) imperative: n/a gerund: gakusee-des-i